středa 3. dubna 2013

♥ Brambory na loupačku ze sojanézou:-)

   
         
        Taky milujete vařené brambory jako já?? A nejen v bramborovém vánočním salátku?? Pokud ano, tak se nemusíte brambor vůbec bát. Vaše linie rozhodně žádné šoky neutrpí, jde jen o to správně kombinovat).

         Lidé si myslí, že po bramborách se tloustne, ale to není pravda. Pravým viníkem přibývání na váze je tuk, na kterém se brambory připravují nebo který se servíruje na stůl ve formě másla nebo smetany. Lidé, kteří se snaží zhubnout nebo zůstat štíhlí, by se měli vyhýbat smaženým bramborám.

         Brambory obsahují velké množství sacharidů, bílkoviny a vlákninu. Dodávají nám také významné množství vitaminu C a draslíku, které organismus potřebuje. Obsah vitaminu C začíná klesat skoro okamžitě po sklizni, proto brambory čerstvě vykopané ze země obsahují nejvíc vitaminu C. Při smažení nebo pečení se tento ve vodě rozpustný vitamin nejlépe uchovává - ačkoliv smažením se zvyšuje kalorická hodnota brambor. (Při opékání se obvykle používá méně tuku než při smažení.).

         Bramborové lupínky bývají řazeny do kategorie "nezdravá strava" a pravda je, že mají vysokou kalorickou hodnotu, ale zároveň obsahují poměrně 'velké množství draslíku a dost vitaminu C. Průměrná porce 35g lupínků obsahuje o něco méně než čtvrtinu doporučené denní dávky vitaminu C. Většina lupínků se vyrábí z nakrájených brambor a smaží se na rostlinných olejích. Obvykle obsahují velké množství soli, protože jsou v ní obaleny nebo se solí posypávají, ale na trhu jsou i speciální druhy s nízkým obsahem soli. Protože jsou pokrájeny tak, že mají velkou plochu, absorbují tuk asi v jedné třetině své váhy. Obsah nasycených tuku záleží na druhu omastku, který byl ke smažení použit. Lupínky smažené na živočišných tucích obsahují hodně nasycených tuku, brambůrky připravené na rostlinném oleji nebo hydrogenovaných rostlinných olejích mají nízký obsah nasyceného tuku.

         Zelené a naklíčené brambory obsahují alkaloidy zvané chakonin a solanin, nadměrné množství těchto alkaloidu muže být prudce jedovaté. Každý brambor se zelenými skvrnkami by se měl vyhodit. Dokonce i když sníte jen malé množství, muže solanin u citlivých jedincu vyvolávat migrény nebo otupělost.

         Jaké suroviny si připravit na receptík? Budeme potřebovat pár větších brambor, asi tolik kolik kdo sní, tofu (max. 200g, dá se koupit v Bille nebo v biopotravinách), trochu vody a rostlinného oleje, česnek, cibulku, sůl a pepř, lžičku hořčice, na ozdoben petrželku, jarní cibluku, pažitku, atd. to nechám na chuti strávníka :D.

         Brambory ve slupce uvaříme v osolené vodě do měkka (někdy si k bramborám uvařím i mrkev, květák, brokolici, cuketu). Trvá to zhruba 30 min. Mezi tím, si pokrájím tofu na velké kostky, oloupu menší cibuli a česnek. Cibuli si nakrájím na čtvrtky. Do mixéru vložím kostky tofu, čtvrtky cibule a jeden (nebo 2,3) stroužek česneku. Osolím, opepřím. Přidám dvě lžíce oleje a lžičku hořčice. Začnu mixovat a přidávám postupně vodu než mám hustotu jakou chci. Sojanézu lze koupit v biopotravinách. Když jsou brambory uvařené sliji vodu a hned podávám. Brambory lze ozdobit pažitkou.
Přeji dobrou chuť.

200g vařených brambor bez slupky má 596 kJ
20g sojanézy má 232 kJ

Dbrou chuť ♥

Žádné komentáře:

Okomentovat

♥ děkuji všem, za každý komentář ♥